Jak na levná mobilní data po Evropě bez českých operátorů

Při pohledu na roamingové nabídky našich operátorů, člověka napadne, že mu to až příliš připomíná drahotu. V  hodnocení švédské společnosti Tefficient AB jsme v ukazateli spotřeba dat na 1 SIM skončili jako předposlední. Vítězné Finsko dosahuje 15,5x vyšší hodnoty než my a to není málo.  Důvod je jednoduchý, nabídka se tu moc nepotkává s trhem. V roamingu však máte více možností.

Pokud do zahraničí jezdíte častěji nebo na delší dobu, je řešení jak se nevýhodným nabídkám českých operátorů zcela vyhnout.  Objednávka možná přímo z ČR včetně doručení SIM karty do ČR.

Česká mobilní tradice: Za hodně peněz málo muziky

Tak třeba u T-Mobile standardní ceník nabízí balíčky,  kde cena za 1 MB vychází od 0,79 Kč do 1,22 Kč a u O2 mezi 1,3 Kč a 1,6 Kč.  Nemusíte však kupovat balíček, ale platit za spotřebovaný MB, pak však zaplatíte 1,6 Kč.

Kromě jednorázových balíčků a platby za spotřebovaná data, si můžete předplatit i měsíční tarif. V něm vám třeba u O2 vyjde 1 MB někde kolem 1,52 – 1,53 Kč.

Předpokládám, že operátoři by nyní namítli, že mají I lepší ceny, že mají neveřejné ceny a že pokud jste firma domluvíte se na lepších cenách atd. Abych řekl pravdu, nesnáším tenhle přístup založený na principu cenové diskriminace.  Nechci vyhazovat čas dohadováním se, doprošováním a vůbec hrou na kočku a na myš. Jde to i jinak než za 1,5 Kč a dokonce i jinak než za 0,79 Kč.

Nakupujeme za třetinu až pětinu ceny

Co byste řekli ceně kolem 0,275 Kč za 1 MB?

Pro lepší představu – pokud si dle ceníku O2 koupíte 1,3 GB dat, zaplatíte 1999 Kč.  Pokud byste platili 0,275 Kč za 1 MB, stálo by vás 1,3 GB pouhých 358 Kč tj. 17,8% ceníku O2.

Jak na to?   První rada je:

Zapomeňte na operátory v ČR

Určitě vás napadne, že se to dobře řekne, ale hůře udělá. Já sám řešil dva scénáře:

Delší pobyt v jedné zemi – sám jsme plánoval zůstat asi měsíc v Barceloně. Zde můžete snadno koupit některou z nabízených předplacených karet

Cestování po Evropě – potřebuji datový tarif, který mě pokryje Německo, Francii, Španělsko a Rakousko. Samozřejmě v tomto režimu je také možno kupovat lokální předplacené karty, ale asi se to už moc nevyplatí. Jednak budete skoro jako sběratel karet, jednak téměř každá karta představuje nějaký náklad.

Pokud přemýšlíte jen o týdenní dovolené a současně nepředpokládáte žádnou větší spotřebu dat, nemusí být následující řešení to pravé. Musíte si to prostě spočítat.

Pro můj scénář “Cestování po Evropě” a “Práce po Evropě” se ukázal jako nejvhodnější tarif španělského operátora Orange. Nabízí celkem slušnou cenu a hlavně nabízí jí napříč evropskou unií tj. za stejné peníze budete čerpat data třeba i v Německu nebo dokonce i České republice.

Odpadá tedy “sběratelství” SIM karet. Snad jen kdybyste v některé zemi chtěli zůstat skutečně déle, stálo by to za úvahu.

Jedna z více možností: Orange Mundo

Popis jednotlivých předplacených karet najdete například zde: https://simcard.spainsur.com/13-orange. To co potřebujete je tarif Europe Go, který pokrývá Rakousko, Finsko, Island, Martinik, Slovensko, Belgie, Francie, Irsko, Nizozemí, Buharsko, Francie, Portugalsko, Česká republika,  Litva, Polsko, Velká Británie, Řecko, Lichtenštejnsko, Dánsko,  Lucembursko, Rumunsko, Estonsko, Maďarsko, Malta a San Marino.

A také některá francouzské zámořské departmenty: Francouzská Guyana v Jižní Americe, Guadeloupe v Karibiku a Réunion v Indickém oceánu.

Za 100 MB dat platíte 1 € a za 60 minut volání taktéž 1 €.

Podmínkou je, že tento balíček (ať už datový nebo hlasový) musíte spotřebovat do 24 hodin.  Počet čerpaných balíčků je omezen jen vašim kreditem.

Osobně hlasový tarif prakticky nepotřebuji, drtivá většina zákazníků dosud prefereovala skype i po české republice a těch pár volání v roamingu negeneruje nikterak velkou částku.

Co musíte do ceny započítat je však cena samotné karty, která se pohybuje kolem 14-16 € dle karty, kterou si vyberete.  To je jeden z důvodů proč se moc nehodí pro krátkodobé pobyty v zahraničí třeba 1x do roka. Tím, druhým je že bez navýšení kreditu je platná 6 měsíců.

I když si to započítáte do ceny, pořád to vychází dobře a hlavně ta cena je jednorázová. Samozřejmě z toho plyne, že to není řešení pro týdenní dovolenou 1x za rok. Aktivace samotná je zdarma.

Jak koupit z České republiky

Osobně jsem použil https://simcard.spainsur.com/13-orange. Zaplatíte českou bankovní kartou. Následně vás kontaktují kvůli ověření totožnosti, které spočívá v tom, že jim pošlete znova své jméno, příjmení, datum narození a ID – buď číslo občanky nebo pasu. Není třeba nic skenovat, stačí jen opsat.

Karta následně dorazí asi tak do týdne poštou.
Orange MUndo

Co dál s kartou?

SIM kartu stačí vložit do zařízení a zadat PIN, který k ní je přiložen. Nezapomeňte, že pokud ji budete chtít z nějakého důvodu použít v ČR, je to možné, ale musíte aktivovat roaming, byť mobil vám bude zobrazovat, že je připojená přes T-Mobile. Tedy alespoň mě T-Mobile zobrazovala.

Někdy se však může stát, že ji nechcete vložit do svého telefonu nebo ji tam mít trvale.  Mám iPhone a výměna SIM karty je docela opruz. Navíc chci, abych měl k tarifu na ní přístup z mobilu, notebooku a dalších zařízení.

Ideálním řešením je nějaký externí modem s vlastní baterií. Sám jsem to vyřešil tím, že jsem za nevelký peníz koupil D-Link DWR-730/E.
D-Link DWR-730/EKartu jsem aktivoval přímo v něm.  Má to jedinou nevýhodu a to, že SMS a to i samozřejmě i SMS od operátora, chodí na toto zařízení. Nicméně můžete je snadno číst (a nebo psát) přes webové rozhraní.

K dispozici tedy mám mobil s českou SIM kartou na které jsem k zastižení, data vypnutá a čerpám ty z “kapesního wifi spotu” k němuž se připojuji i s notebooku.

O mobilních datech po Evropě a Orange Mundo najdete článek i na blogu Michala Bláhy a to včetně dalších zajímavých odkazů.