Nejstarší evropská firma sídlí v sousedním Rakousku

Existuje více jak 5500 firem starších 200 let a z nich asi 3100 je z Japonska. Ale co Evropa? Tipnete si co dělá nejstarší evropská firma?  Jmenuje se Stiftskeller St. Peter a vznikla již před 12 stoletími v Rakousku. Přesněji před rokem 803, tedy v době kdy Benátky byly uznány Byzantskou říší, Francké říši vládl Karel I. Veliký a první přemyslovec, Bořivoj I. z  ludmilské legendy Fuit in provincia Boemorum, se měl narodit až za 50 let.

Stiftskeller St. Peter je reastaurace zasazená do zdi opatství Sv. Petra v Salzburgu. Přesný datum vzniku neznáme. Rok 803 odpovídá zmínce anglického filozofa mnicha, učitele a žáka Karla Velikého.  Obsloužena zde byla řada významných lidí včetně  Wolfgang Amadeus Mozarta and Krištofa Kolumba.

Na fotografii výše můžete vidět francouzské vojáky za Napoleonských válek. Ty nebyly pro podnik nikdy příjemné. Za druhé světové války byla vypleněna. Přesto tradice zůstala zachována.

K významnějším osobnostem novodobých dějin pak patří návštěva například  toho času amerického prezidenta Bill Clintona.

Dnešní koncept restaurace stojí na originálních receptech ze 17. a 18. století a regionální speciality jako je Tafelspitz a Salcburské noky, dezert podávaný po jídle.

Evropa se za posledních 12. století velmi změnila a Stiftskeller St. Peter spolu s ní. Bohužel dopátrat se toho jak byl podnik veden v posledních století jde jen velmi obtížně. A tak jaké poučení si vzít z historie nejstarší hospody Evropy, možná světa a sedmé nejstarší firmy mimo Japonsko?

Snad jen to, že klášterní zdi nabízí slušnou jistotu stability. A to i podnikům, které u nás vznikají a zanikají jako houby po dešti.

Sázka na tradici se prostě vyplácí, pokud to myslíte vážně.