Ibalgin vs. coronavirus

Olivier Véran, současný francouzský ministr zdravotnictví, vyzval občany, aby se vyhnuli použití ibuprofenu při nákaze coronavirem. Ten je prodáván pod řadou komerčních názvů např. Ibalgin, Nurofen a dalších jako lék pro tlumení bolesti, zánětů a horeček.

V rámci mediální mely pak byl dotázán kdekdo a kdekdo se vyjádřil. Včetně České lékarnické komory nebo epidemiloga Roman Prymuly, který řídí postup českého státu státu proti SARS-CoV-2 .

„Jde o neověřené domněnky. Určitě by bylo špatně, kdyby si to lidé vyložili tak, že třeba přestanou brát léky, které jsou pro ně životně důležité,“

uvedl pro iRozhlas.cz a obdobně se vyjádřila i Česká lékarnická komora a pro jistotu ho ještě v čase „doladila“

Formálně nelze nic vytknout. Tedy až na to, že z toho vyznívá, že by problém neměl nastat,když není známý a pojištěno je to obligátním odkazem na konzultaci s lékárníkem a ve starší verzi nechybí, že se Jde o fake news.

Jenže tak jednoduché to zas není. Tedy až na tu konzultaci s lékárníkem nebo lékařem, kterou lze důrazně doporučit vždy.

Ibuprofen aneb co je zač

Jedná se nesteroidní antiflogistikum s protibolestivým, protihorečnatým a protizánětlivým účinkem, které současně není narkotické. Má řadu kontraindikací zejména ve vztahu ke gastroenterickému traktu např. žaludečním vředům apod.

To co je důležité je, že se vzájemně ovlivňuje s léčivy na snižení srážlivosti krve a snižuje jejich účinek. A také může dojít ke snížení antihypertenzního účinku u léčiv na vysoký krevní tlak.

Už? Ano, vysoký tlak je rizikový faktor infekce SARS-CoV-2. Pokud byste tedy měli léky korigovaný vysoký tlak a rozhodli se přeléčit Ibalginem, oba léky se negativně ovlivní.

To je něco na co by vás lékař, ale i lékárník upozornil, nicméně při panických objednávkách po internetu se muže stát, že vám to unikne a pak skutečně léčbu zhoršíte. Kdo by četl příbalové letáky, že?

I když i ten vás od toho bude odrazovat.

Kdo má tedy pravdu?

V zásadě všechny strany. Záleží na situaci v které kdo je. Závěr je, pokud dané oblasti nerozumím, vždy konzultuji nebo si přímo nechám doporučit od lékárníka. A ten vám v některých situacích Ibalgin nedá.

A označit tyto zprávy za fake news? V zásadě se moc nedivím pokud šířená informace zněla takto:

…že údajně tento lék ve spojitosti s koronavirem znamená jistou smrt a poukazuje na údajné případy z Itálie, kde měly pitvy odhalit v tělech zemřelých právě zvýšené množství tohoto léku…

Ublížit si jím tedy můžete, to ano. Dokonce i zvýšené dávkování je způsob jak si přivodit něco hodně nehezkého. Ovšem to platí i bez coronaviru. Stačí si přečíst návod a zamyslet se.

Jak to asi vzniklo je tedy navýsost jasné.