Přepisování rozhovorů a zpracování audiozáznamů v business analytice

V minulosti jsem měl hromady nahrávek rozhovorů, které jsem potřeboval přepsat a jak se ukázalo, je to docela náročná práce. Občas jsem záznam rozhovoru používal i v business analytice. Jenže jak vyřešit to, že na přepisování potřebujete dvě ruce a třetí by se hodila k zastavování a spouštění záznamu? No vlastně docela jednoduše.

Popis problému

Pustím si přehrávač, velmi často na zrychlení 1,5x a přepisuji text dle potřeby. Ale pak se stane, že na záznamu mluví někdo moc rychle nebo já nestíhám já. Potřebuji pozastavit nahrávku, dopsat co chci a zase ji spustit.

V praxi to znamená přepínat mezi více programy a díky tomu se poměrně výrazně zdržovat. Co hůř, je to to nekonečné přepínání rušivé.

Speciální “tlačítko” – šlapací pedál

Při psaní mám zaneprázdněné obě ruce a přechytávat na myš nebo byť jen se přepínat do audiopřehrávače je rušivé. Ale nohy jsou volné a lze k pozastavení zvuku docela dobře použít. Stačí dokoupit nějaký pedál.

Na trhu je jich dost v celkem zanedbatelných cenách. Já zvolil Docooler PCsensor USB Single Foot Switch Control One Key. Proč? Byl jeden z první na který jsme narazil, cena nebyla nijak dramatická a nic víc než “stop” a “play” jsem od něj neočekával.

Nastavení pedálu

Je poměrně jednoduché. V programu FootSwitch se nastaví akce a uloží do pedálu. Pedál pak už nepotřebuje, aby FootSwitch běžel na počítači, konfiguraci si pamatuje. Je to proto, kdybyste ho chtěli použít někde kde FootSwitch nejde spustit. Například u některých lékařských specializovaných zařízení, měřících přístrojů apod.

V praxi to vypadá tak jako na následujícím obrázku:

Pedál se nemusí chovat jako klávesa, může simulovat i myš. Pak jeho sešlápnutí může vyvolat akci kliknutí nebo jinou, kterou nastavíte.

Pro mé potřeby se ukázalo nejlepší navázat pedál na ovládání multimediálních funkcí ve Windows 10. Má to hned několik výhod. Tou hlavní je, že díky tomu není třeba mít focus na přehrávači, což by bylo rušivé.

No a pak to má jednu nevýhodu – audio přehrávač musí sám ovladač multimediálních služeb využívat. Ne každý program to umí. Z počátku jsem to řešil tak, že jsem používal pedál s Windows Media Playerem.

Nutné prerekvizity

Nahrávka rozhovoru se souhlasem s nahráváním všech zúčastněných.

Hardwarový pedál – Docooler PCsensor USB Single Foot Switch Control One Key. Možno koupit na Amazonu za 19 EUR.

Program PC Sensor – Ke stažení na PCSensor.com