Podnikatelské prostředí v ČR nepatří k těm administrativně nejjednodušším, počet agend roste a s nimi i administrativní zátěž. Řada zákonů, které zásadně ovlivňují podnikatelské prostředí je občas záhadou i těm, které živí – daňovým poradcům. Člověk si říká proč to musí být tak složité a zdali mu to z to stojí?
A to slovo “stojí” má hluboký význam – ono to opravdu stojí peníze i čas. Člověk si občas utře slzu dojetím nad tím, když vidí, že jinde to jde lépe, ale co naplat. Jinde je jinde, ale my jsme zde, pomyslí si. A dál platí DPH z peněz, které mu nezaplatili, když zakládá firmu tak běhá on nebo jím najatý člověk jako hadr na holi a stát pomalu utahuje šrouby. Tu přidá kontrolní hlášení, tu EET …
Dá se tomu utéct? Částečně ano. Zejména pokud poskytujete informační služby. Není to ale pro každého. Takovou hospodu do cloudu nezvirtualizujete.
Virtualizovat lze nejen hardware, ale i firmy – do zahraničí
S rozvojem informačních technologií a cloudových služeb se stává mnohem přístupnější možnost přesunout některé typy podnikání do podnikatelsky, právně, daňově, ale i administrativně přívětivějších zemí, poskytovat služby z nich, platit tamní daně a zcela nebo částečně se vyhnout obskurcím lokálních států, které postupně ztrácí historickou moc danou tím, že fakticky a fyzicky ovládají nějaké území.
To už dnes pomalu přestává platit.
Vítaným pomocníkem pro to jsou zákony proti dvojímu zdanění, propracovaný systém elektronických plateb a možnost řešit někdy i prakticky celou administrativu online odkudkoliv a další.
Balíme firmu do cloudu v zahraničí
Pokud je vám více či méně jedno odkud služby poskytujete, můžete je velmi snadno přenést do jiného, podnikatelsky přívětivějšího, státu. A může to být až překvapivě jednoduché.
Mnoho lidí si asi teď vybaví daňové ráje kdesi na banánových ostrovech v Karibiku či Tichomoří. Tak to je ta horší cesta, která přináší pro menší nebo střední firmu víc rizik než užitku. Proč? Většinou danou zemi člověk moc nezná, je otázka co se tam může stát a co napadne tamější vládu, ale i to, že aktivity v takto divokých lokacích vyvolávají podezření už svoji podstatou.
Jak utéct do cloudu
Není to pro každého, ale pokud poskytujete část nebo všechny služby z cloudu, může být pro vás poměrně snadné založit nějakou obdobu s.r.o. v jiné zemi, pronajmout si tam cloudový počítač a z něho služby poskytovat zpět do ČR.
Založit firmu například ve Velké Británii je otázka jednoho dne. Nepotřebujete notáře, nepotřebujete nikam běhat, vše zařídíte od stolu. Přitom získáte prostředí těšící se velké důvěře, podnikatelsky stabilní, byrokraticky zejména pro menší firmy neporovnatelně přístupnější a přístupnější i pro případné investory.
Navíc Velká Británie nerazí systém “bezvýznamnosti malých firem”, jak to ústy svých představitelů občas zaznívá u nás a tak získáte i zvýhodnění v daňové oblasti a možnost vstupu do některých podpůrných programů.
V čem je háček?
Pokud nedokážete přenést mimo ČR všechny aktivity, budou ty probíhající na zemí ČR stále podléhat legislativě ČR. Typicky pokud budete zaměstnávat lidi v ČR. Výrobní továrnu tak snadno nezvirtualizujete a neodnesete. Museli byste to udělat skutečně fyzicky a to není jen tak.
Jiná situace bude, když budete poskytovatelem služeb, které poběží na serverech v ČR a k nimž zákazníci mohou přistupovat odkudkoliv. Pak stačí vzít místní infrastrukturu a rozběhnout ji v GB, v ČR zrušit vše co jen jde a dál ji nechat provozovat britskou firmou.
Dvakrát měř, jednou řež
Než tady vypovíte všechny smlouvy a začnete nadšeně přesun, sedněte si a začněte počítat. Pokud můžete přesunout mimo ČR vše, bude to zřejmě velmi jednoduchý výpočet, zvlášť pokud se jedná o malou firmu.
A vzít servery a přesunout je do zahraničí je pak již jen technikálie, byť i její přípravě je třeba věnovat nějakou pozornost.
O něco komplikovanější situace nastane, pokud nějaké aktivity musíte nechat v ČR – typicky obchod, realizaci některých zakázek apod. Pak máte na výběr dvě možnosti – buď tu zřídit odštěpný závod zahraniční firmy a nebo dceřinou společnost.
Přes ně pak budete zaměstnávat lidi, nakupovat materiál apod., ale v této části se pak nevyhnete české daňové legislativě, tedy ani její byrokracii a jí generované zátěži.
Nicméně důležité je jaká je celková bilance. Jako zahraniční firma navíc máte o něco více možností jak vést s českým státem případné spory a v některých otázkách můžete využívat mezinárodního práva.
Dotazy vkládejte do komentářů. Rád je využiji v některém z plánovaných rozhovoru s lidmi, kteří se zabývají přesunem firem do zahraničí komerčně a mají mnohem širší zkušenosti z více typů podnikání a i více zemí.