Cortana v chytré domácnosti

Pomalu to začíná být téměř labutí píseň neb není úplně jasné jak to s Cortanou dopadne a zdali ji Microsoft nenechá nakonec jen ve svých business řešeních. Když v roce 2014 ji uváděl, byla součástí Windows Phone a kde tomu je dnes konec. Ve Windows 10 je však dodnes, ovšem velkého rozkvětu se zde také nedočkala.

Otázka je však jiná: Mezi všemi těmi asistenty, může Cortana pomoci s něčím v chytré domácnosti? A odpověď na to není jednoduchá, ale hlavně univerzální.

První problém je, že Cortana není v české verzi Windows. Dá se to obejít, al musíte jazykovou verzi Windows změnit. Dnes je to sice už jen otázka konfigurace, ale přeci jenom.

Cortana pro ovládání počítače

Cortana jeko asistent vlastně moc na ovládání počítače není zaměřena a tak moc neočekávejte že budete zavírat okna, přesouvat je apod. Ale přece jenom jednu užitečnou věc umí:

Hey Cortana, lock my computer

Hey Cortana, shut down my computer

Otevře se menu a Cortana se ptá zdali chci skutečně akci provést. Yes! A počítač se vypne. K čemu to? Inu když třeba večer pustíte něco na počítači a nechce se vám zvedat z křesla nebo to máte k počítači prostě dál.

Cortana a Smart Home

Cortanou můžete ovládat chytrá zařízení – svícení, vytápění, rolety a další. Stačí jen zvolat něco jako:

Hey Cortana, turn up the heat

Jenže v tom narazíte na nepříjemný problém. Tohle umí pokud jste na US trhu a jinak máte prostě smolíka. Asi by se to dalo nějak náročně obejít, ale zcela jistě k běžnému použití u nás to není. A tak na Hey Cortana, turn on the lights můžete klidně zapomenout.

Budoucnost?

V pravdě nejistá, možná i žádná. Microsoft z Cortany dokonce v čase některé funkce stáhl a tak to ani na nějakou expanzi nevypadá. A tak nezbývá neř Cortaně říct Good bye: