Nová verze Enterprise Architect 13 je tu

Včera vyšel nový Sparx Enterprise Architect verze 13.  Okamžitě jsem ho koupil a dnes dorazila licence. Zatím jsem neprostudoval vše a tak jen rychlá povšimnutí.

Tou nejviditelnější je změna uživatelského rozhraní, které přišlo na „Ribbon style“ známý z Microsoft Office. Na první pohled se mi zdá přehlednější, ale pro toho kdo si již zvykl na předchozí dlouhé roky udržované UI, to bude asi dost nezvyk.

Time Aware Modeling – lepší práce s verzováním modelů, o tom bych chtěl napsat v blízké době samostatný článek neb mi to přijde velmi užitečné zejména v prvních fázích analýzy, kdy se teprve definuje scope projektu. Vylepšená je také podpora pro vlastní Change Management.

SysML simulace s OpenModelica – přijde mi to pořád složité pro běžného smrtelníka, ale tolik chybějící v mnoha firmách, které se vrhají do změn na základě pocitů a očekávání, která se ale dají relativně snadno modelovat, tím korigovat a připravit opatření

Project management s Kanban. To bude taky na samostatný článek, možná spojený s tématem štíhlé výroby Just In Time. Zaujalo mě, že nyní je v EA Kanban docela zvýrazněn tím, že je přímo v ribbon toolbaru tj. možná se o něj začne už jen pro tenhle detail začne zajímat víc lidí, které k tomu dosud nepřivedly interní zvyklosti vlastní firmy.

Aktualizace pro code engineering – C# 6, Java 8, PHP 5.6 atd. Opět budu si to v následujících dnech procházet co to vše konkrétně znamená.

Model Chat – prostě jednoduchý messanging mezi členy týmu. Těžko říct jak tohle může být užitečné, protože já osobně se setkávám s týmy kde EA nepoužívají všichni, ale je v tom vidět snaha Sparxu obsáhnout kompletně celou oblast od analýzy přes vývoj a projektové řízení a to včetně komunikace a dalších navazujících činností. A to tak, aby člověk nemusel používat jiný nástroj.

Publikace modelů do Joomly. To mě zaujalo. Joomla je Open source CMS – nástroj pro sprábu a publikaci obsahu a mohlo by mi to velmi zjednodušit komunikaci se business zákazníkem, který typicky EA nemá, nechce se ho učit apod. Jde to třeba přes DOC soubory, ale tohle je mnohem lepší neb modely v Joomla jsou přístupné přes web a lze je rovnou komentovat apod.  Na prozkoumání této vlastnosti se v dalších dnech zaměřím také více.